Developeři začínají vyvíjet projekty nájemního bydlení.png

Developeři začínají vyvíjet projekty nájemního bydlení

1.2.2022

Obyvatelé České republiky tradičně preferují vlastní bydlení. Podle Eurostatu ve vlastním bytě či domě bydlí téměř 80 % Čechů, přičemž průměr celé Evropy je 69 %. Největší rozdíl je patrný ve srovnání Prahy s jinými velkými městy.

     Například ve Vídni si pronajímá bydlení 78 % občanů, zatímco v Praze kolem 32 %.Za zmínku však stojí, že kvůli rychlému růstu cen nemovitostí v České republice a v poslední době i výrazně zdražujícím hypotékám si vlastní bydlení může dovolit stále méně lidí. Na nové trendy na realitním trhu reagují někteří developeři zvýšením zájmu  o trh nájemního bydlení. 

     Jedním z takových developerů je Finep, který zvyšuje stavbu bytů, určených k pronájmu. Například v loňském roce bylo v projektu Rezidence Pergamenka prodáno 164 bytů fondu Heimstaden, který tímto vstoupil na pražský trh. Také pro fond Zeitgast již developer dokončil výstavbu nájemních bytů v projektu Kaskády Barrandov. Zástupci Finepu uvedli, že podíl takových projektů bude během několika let tvořit třetinu jejich stavebního portfolia. 

     Podobné plány má i řada dalších developerských společností. Například firma Trigema postaví bytový dům se 140 jednotkami, určenými pouze k pronájmu, a byty zůstanou ve vlastnictví developera. Takový pracovní model je standardní v mnoha zemích západní Evropy. Jedná se o projekty, které byly původně plánovány výhradně k prodeji, ale záměr se změnil v reakci na změny na trhu.

We use cookies to provide services, personalize ads and to analyze traffic. By the following option, you agree to the use of cookies and the use of data about your behavior on the website to display targeted advertising. You can turn off or edit personalization and targeted advertising at any time.

More information & settings