Rekordní prodeje a rekordní ceny pražských bytů1.jpg

Rekordní prodeje a rekordní ceny pražských bytů

7.1.2022

Pražský realitní trh během roku 2021 zažil spoustu rekordů. Developeři zaznamenali rekordní objem prodejů a zároveň byl vydán nejvyšší objem hypoték v historii. V roce 2021 se v Praze prodalo 7 450 bytů, což je o 28 % více než v roce 2020. Celková výše všech prodejů činila 57 miliard Kč.

     Průměrná cena jednoho metru čtverečního nového bytu v Praze dosáhla v roce 2021 137 946 Kč. V porovnání s rokem 2020 se jedná o 27,9% meziroční růst. Hlavním motorem vzestupu poptávky byli soukromí a institucionální investoři. Podíl institucionálních investorů se v poslední době na pražském trhu zvyšuje. 

     K dnešnímu dni je na pražském trhu k dispozici kolem 2 850 volných bytů, což představuje objem, který je podobný objemu prodeje za jedno čtvrtletí v roce 2021.

     Pomalý schvalovací proces výrazně ovlivňuje nedostatek volných bytů a vysoké ceny, způsobené nedostatkem nabídky v porovnání s poptávkou. V některých případech může trvat schvalovací proces na výstavbu bytového domu víc než 10 let. Podle analytiků společností Trigema, Central Group a Skanska Reality je nyní v Praze přes 130 tisíc bytů v různých stádiích přípravy v celkové hodnotě přes 1,2 bilionu korun. 

     Nicméně, Praha zůstává velmi atraktivní z pohledu koupě nemovitostí. Podle ředitele developerské firmy Central Group byla v loňském roce povolena v hlavním městě stavba lehce přes 7 000 bytů, což je o něco méně, než bylo prodáno. V jiných evropských městech, například ve Varšavě, Vratislavi a Krakově, je ročně povoleno stavět a prodá se bytů více, i přesto, že tato města nejsou atraktivnější než Praha.

We use cookies to provide services, personalize ads and to analyze traffic. By the following option, you agree to the use of cookies and the use of data about your behavior on the website to display targeted advertising. You can turn off or edit personalization and targeted advertising at any time.

More information & settings