Vývoj realitního trhu v prvním čtvrtletí 2022.jpg

Vývoj realitního trhu v prvním čtvrtletí 2022

29.4.2022

V prvním čtvrtletí letošního roku nadále pokračoval růst cen nemovitostí v Praze. Průměrná cena na trhu second-hand bytů dosáhla částky 130 tisíc korun za metr čtvereční, u nových staveb cena dosáhla rekordních 167 tisíc korun.

     Podle majitele developerské firmy Trigema je výrazný růst cen způsobený kromě vysoké poptávky i zdražením stavebních materiálů a nejistotou ohledně cen za stavební materiál a pracovní sílu v budoucnu. Rizika developerů se zvýšila, což také způsobuje růst cen. I přesto jsou nemovitosti i nadále vnímány jako skvělá investiční příležitost a bezpečný způsob ukládání úspor.

     V průběhu prvního čtvrtletí začala výstavba 1 935 bytů, z nichž je 85 % v novostavbě a 15 % v rekonstrukci. Jedná se o rekordní počet nových bytů ve výstavbě od roku 2008. Meziročně je růst bytů ve výstavbě 56 %, v porovnání s prvním čtvrtletím 2021. I přesto, že bytový fond roste, poptávka je výrazně vyšší než nabídka. Počet dokončených bytů ve zmíněném období byl lehce přes 1 300 bytů. Nehledě na to, že se začal stavět rekordní počet bytů, počet dokončených bytů v průběhu prvního čtvrtletí byl výrazně nižší v meziročním porovnání s rokem 2021 – o 22,9 %. 

     Rekordní počet prodaných bytů způsobil velmi nízkou nabídku volných bytů v Praze na začátku letošního roku. Koncem prvního čtvrtletí se počet volných bytů lehce zvýšil na 3 200 jednotek. Podle generálního ředitele developerské společnosti Skanska Reality by se nabídka volných bytů musela pro uspokojení dlouhodobých potřeb trhu ztrojnásobit. 

We use cookies to provide services, personalize ads and to analyze traffic. By the following option, you agree to the use of cookies and the use of data about your behavior on the website to display targeted advertising. You can turn off or edit personalization and targeted advertising at any time.

More information & settings