Zdražení hypoték a zpřísnění podmínek v roce 2022.png

Zdražení hypoték a zpřísnění podmínek v roce 2022

19.1.2022

V polovině loňského roku začala česká centrální banka reagovat na rostoucí inflaci zvýšením úrokových sazeb. Již v prosinci 2021 byla zvýšena základní sazba, za kterou komerční banky dostávají prostředky od centrální banky, na 3,75 %, což způsobilo zvýšení hypotečních sazeb na úroveň 4–5 % p.a. To je nejvyšší hodnota na trhu za posledních 10 let. Na začátku roku 2021 byly hypotéky vydávány za méně než 2 %.

     Hypoteční sazby jsou stále podstatně nižší než samotná inflace, která podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu dosáhla v lednu 2022 rekordních 9,9 %. Podle vedoucího oddělení hypotečních úvěrů České spořitelny Filipa Belanta je možný scénář, kdy hypotéky budou vydávány za více než 6 % p.a., ale více pravděpodobné je, že se budou držet na úrovni 5–6 % p.a. 

      Na jaře plánuje česká centrální banka zpřísnit podmínky pro získání hypotéky. Dnes potřebujete mít k jejímu získání pouze 10 % z hodnoty nemovitosti, ale od dubna 2022 bude požadováno minimálně 20 %.

     I přes výrazný nárůst úrokových sazeb se celkový objem vydaných hypoték v roce 2021 přiblížil hranici 430 miliard korun, což výrazně překonalo ukazatele z minulých let.  V roce 2020, který byl donedávna považován za rekordní z hlediska celkového objemu poskytnutých hypoték, bylo vydáno o 173 miliard korun méně než v roce 2021. 

     Ekonom ČSOB Petr Dufek podotýká, že tak vysoké objemy vydaných hypoték souvisí i s růstem cen nemovitostí. Za růst celkového objemu vydaných hypoték může nejen vyšší poptávka, ale i vyšší průměrný objem jedné hypotéky.

     Nejvýhodnější podmínky na trhu hypoték dnes nabízí Fio banka. Pokud je úroková sazba  zafixována na 5 let, můžete očekávat hypotéku se sazbou od 3,98 %. V případě fixace na 1 nebo 3 roky bude sazba od 4,08 %. Moneta Money Bank nabízí úrokové sazby od 4,19 % při fixaci na 5 let. 

     Pokud máte zájem pořídit si nemovitost, rádi vám s jejím výběrem pomůžeme a zajistíme vám financování za těch nejlepších podmínek. 

We use cookies to provide services, personalize ads and to analyze traffic. By the following option, you agree to the use of cookies and the use of data about your behavior on the website to display targeted advertising. You can turn off or edit personalization and targeted advertising at any time.

More information & settings