Co očekává český realitni trh v roce 2022.jpg

Co čeká realitní trh v roce 2022?

1.2.2022

Loňský rok si připomenou obyvatelé celé Evropy nebývalým růstem inflace. Ani Česká republika se nestala výjimkou. Pro stabilizaci situace byla česká centrální banka nucena zvýšit základní sazbu a zpřísnit podmínky pro získání hypoték. Je zřejmé, že podobná opatření značně ovlivní i trh s nemovitostmi.

     Analytici se domnívají, že mnozí, kteří plánovali koupit vlastní bydlení, si to už nebudou moci v letošním roce dovolit. Důvodem je nejen růst úrokových sazeb a zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, ale i očekávání dalšího růstu cen nemovitostí. Koneckonců, v současné době se staví méně bytů, než je nutné k pokrytí potřeb obyvatel země. Zároveň můžeme pozorovat růst cen stavebních materiálů a nedostatek pracovní síly, což přímo ovlivňuje  cenotvorbu nemovitostí. Na základě výše uvedených skutečností lze konstatovat, že hodnota nemovitostí v Česku bude i navzdory zpřísnění podmínek pro získání hypotéky nadále růst. V souvislosti s tím poroste i poptávka po nájemním bydlení spolu s nájemným. Největší růst cen se očekává ve velkých městech.

     Podle analytika společnosti Ronda Invest Petra Golky lze v roce 2022 očekávat nárůst poptávky po bytech s balkony a terasou, rodinných domech a nemovitostech na venkově. Tento trend nastavila pandemie koronaviru a s ní související omezené možnosti cestování. Také Petr Golka očekává růst hodnoty pozemků, protože jejich nabídka je fyzicky omezená. Investice do takových aktiv tradičně patří k těm nejspolehlivějším.

     Na základě výše uvedeného lze konstatovat, že v roce 2022 ceny nemovitostí a pronájmu i nadále porostou, což umožní zachránit kapitál investorů před vysokou inflací. 

     Uvažujete-li o koupi nemovitosti, rádi vám poradíme a vybereme to nejlepší řešení, které odpovídá vašim požadavkům.

We use cookies to provide services, personalize ads and to analyze traffic. By the following option, you agree to the use of cookies and the use of data about your behavior on the website to display targeted advertising. You can turn off or edit personalization and targeted advertising at any time.

More information & settings